29.09.2020

Dajte svojej technike druhú šancu: 5 tipov, ako využiť vyradený počítač

Svet technológií napreduje míľovými krokmi. Než sa stihnete skamarátiť s novým modelom notebooku či stolného počítača, na trhu je ďalšia „revolučná“ novinka. Vývoj je nezastaviteľný, potreba držania kroku s ním neprekonateľná a modely čoraz dostupnejšie.

Na jednej strane skvelú správu zatieňuje problém vyradenej elektroniky, ktorá stále nepovedala svoje posledné slovo. Aj menej výkonný, no stále funkčný hardvér vám ale poslúži, ak mu venujete trocha pozornosti. Bez potreby meniť matičnú dosku stačí neraz napríklad vynoviť pevný disk, rozšíriť RAM či GPU a počítač poslúži na mnohé činnosti.

     

  1. Darujte ho na vzdelávacie či medicínsko-výskumné účely

Neverili by ste, koľko ľudí poteší fungujúci počítač, ktorý zrovna nepatrí medzi najnovšie technologické vychytávky. Ak sa ho rozhodnete speňažiť cez bazár alebo ho darujete menej náročným užívateľom a školám, získate okrem dobrého pocitu aj kúsok priestoru vo vašom príbytku.

Existuje množstvo projektov, ktoré vyzývajú dobrovoľníkov k venovaniu nevyužitej kapacity svojich počítačov - napríklad na výskumné účely. Softvér beží na pozadí, aj keď robíte iné veci, prípadne stroj nevyužívate. Pomáha tak nájsť lieky na choroby ako rakovina, Parkinsonova choroba či chrípka. Jedným z takýchto projektov je aj iniciatíva Folding@Home, ktorá aktuálne pomáha výskumníkom z celého sveta pri globálnom boji proti COVID-19.

  1. Detská hračka

Dajte zelenú prirodzenej zvedavosti svojich ratolestí a vychutnajte si pohľad na ich radosť z nepoznaného. Aj starý či vyradený počítač sa môže pod vaším dohľadom premeniť na zaujímavú detskú hračku, ktorá rozvíja fantáziu, jemnú motoriku aj logiku. Záujem, s ktorým budú nefunkčný stroj možno aj rozoberať na súčiastky, vzbudí len máloktorá moderná hračka. Stretnutie s komponentmi tejto mašiny navyše spraví aj z dozerajúceho dospeláka zanieteného technika, ktorý si tiež rád osvieži vedomosti z hodín informatiky. Ak je počítač, naopak, plne funkčný, deti sa hravou formou zoznámia so základnými programami či vzdelávacími aplikáciami. 

  1. Vytvorte si záložné úložisko alebo server

Dostatok pamäte na pevnom disku nepoužívaného počítača dokážete využiť aj ako záložné úložisko pripojené k sieti. Network-attached storage, známy pod skratkou NAS, využijete v rámci domácej siete na zálohovanie fotiek i videí, ale aj v menšej firme na zdieľanie dokumentov. Všetko, čo k takémuto riešeniu potrebujete, je softvér nahrádzajúci operačný systém. Ten zároveň umožňuje ovládanie počítača ako domáceho úložiska a okrem jednoduchej inštalácie ponúka aj verziu zadarmo.

Sieťové úložisko však nie je jedinou alternatívou využitia vyradeného počítača. S jeho pomocou si môžete vytvoriť aj server, ktorý vám poslúži pri hre s viacerými hráčmi, či tzv. GIT server, ak potrebujete spolupracovať s viacerými programátormi. Viete, že si z neho môžete urobiť aj webový server, ktorý využijete pre hosting svojho blogu alebo celej webstránky? Možností je veľa, stačí sa zamyslieť nad svojou potrebou a do realizácie zapojiť svoj vyradený počítač.

  1. Experimentujte

Istotne poznáte pocit, keď sa vám do rúk dostane nový kúsok techniky, ktorého používanie vo vás vzbudzuje rešpekt. Práve vyradené stroje ponúkajú možnosť skúmania a experimentovania, ktorým by ste sa na novšom modeli radšej vyhli. Starší počítač vám ale otvorí nové obzory a rozšíri vaše IT vedomosti.

Myslíte si, že je váš počítač vhodný už len na zahodenie? Skúste sa najprv inšpirovať technickými expertmi a v pohodlí svojho domova skonštruovať jedinečné vynálezy. Funkčné diely viete aj naďalej používať a využiť tak starší počítač na 100%.

  1. Nefunkčný počítač recyklujte

V prípade, že vám doma ostanú zvyšné nepotrebné diely alebo ak je váš starý počítač odborníkom uznaný ako plne nefunkčný, je potrebné dôkladne ho zrecyklovať. Elektronika obsahuje mnohé vzácne kovy ako olovo, kadmium, meď, striebro, zlato či paládium. Nepatrí preto do prírody, ani do komunálneho odpadu. Správne zlikvidovať staré počítače sa pritom dá viacerými spôsobmi. Pri kúpe nového počítača môžete svoj starý stroj odovzdať priamo na predajni a už takmer v každom meste nájdete aj zberný dvor, ktorý bezplatne preberá elektroodpad.

 

Aj starý počítač sa tak môže stať užitočným nástrojom, s ktorým súčasne znížite množstvo elektroodpadu na skládkach. K tomu môžete prispieť aj voľbou kvalitnej renovovanej techniky, ktorej kúpou chránite planétu. Renovácia je maximálne ekologický prístup, ktorý znižuje množstvo nekvalitných plastových notebookov na smetisku. Presvedčte sa o tom u najväčších renovátorov výpočtovej techniky v strednej Európe.

 

1