14.10.2020

Minimalizovaním elektroodpadu k čistejšiemu svetu

Problematika elektroodpadu je stále dosť podceňovaná. Hoci sa elektronika dá jednoducho opraviť či renovovať, často namiesto toho putuje do smetného koša. Podľa globálnych štatistík sa však iba 10% takéhoto odpadu recykluje. Zvyšných 90% končí na skládkach, v spaľovniach alebo sa stáva súčasťou nelegálneho obchodovania.

Mnohí z nás si ešte pamätajú časy, kedy bola elektronika považovaná za istú formu luxusu. Spotrebiče a zariadenia síce boli drahé, no ich reálna i pomyselná životnosť mala trvať naveky. S rozvojom konzumnej spoločnosti sa však nazeranie na čo najdlhšiu životnosť spotrebičov a zariadení zmenilo, preto sa často i aj stále fungujúce kúsky vyraďujú a nahrádzajú novými modelmi. Aký je však osud zariadení, ktorých sme sa (neraz i predčasne) rozhodli zbaviť?

 

Vyvážanie elektroodpadu

Elektronický odpad obsahuje aj množstvo nebezpečných chemikálií, ktoré škodia ľuďom aj životnému prostrediu. Pri nesprávnej manipulácii počas likvidácie sa   dostávajú do pôdy, vody a vzduchu. Aby toho nebolo málo, elektronický odpad sa často nelegálne vyváža do krajín, ktoré nemajú zákony o zaobchádzaní a zneškodňovaní elektroodpadu. A hoci sa aj v konečnej destinácii snažia hodnotné materiály z odpadu vytiahnuť, často sa to deje v nebezpečných pracovných podmienkach.

V krajinách EÚ dochádza k nelegálnemu presunu až 12 miliónov ton elektroodpadu (2020). Aby sme si toto alarmujúce číslo dokázali lepšie predstaviť, takáto hmotnosť by zodpovedala tehlovému múru siahajúcemu od Osla po južné Taliansko. Najmä západná časť Afriky, na čele s Ghanou a Nigériou, sa stáva konečnou destináciou pre odpad z rôznych regiónov sveta.

Organizácie preto bijú na poplach a snažia sa vyradenú elektroniku využiť na analýzy, ktoré zvýšia povedomie o problematike skládkovania a likvidácie elektroodpadu. Využívajú pritom vyradenú elektroniku so zabudovaným GPS, ktorá dokáže sledovať jej polohu až po dosiahnutie konečnej destinácie. Štúdia organizácie BAN tak odhalila, že až 3,5% sledovaných zariadení putovalo ilegálne do rozvojových krajín. Každé pozorované zariadenie prekonalo v priemere 4 127 kilometrov, čo je asi rovnaká vzdialenosť ako cesta z talianskeho Milána do afrického mesta Lagos v Nigérii.

 

Dostupnosť náhradných dielov

Pomôcť pri nakladaní s elektroodpadom má aj legislatíva. Predajcovia elektrických a elektronických zariadení v Európskej únii musia zákazníkom pri nákupe ponúknuť spôsob, ako zlikvidovať svoje staré zariadenie. Týka sa to nákupu novej verzie rovnakého produktu. A keďže mnohé spoločnosti veľkých mien už pred rokmi čelili kritike za nízku, nedostatočnú dostupnosť náhradných dielov, pred rokom EÚ prijala nové normy týkajúce sa práva spotrebiteľa na opravu. Podľa neho sú spoločnosti povinné dodávať náhradné diely pre svoje výrobky až po dobu desiatich rokov. Tieto pravidlá sa budú vzťahovať na osvetlenie, práčky, umývačky riadu a chladničky.

Nezávisle od tohto nariadenia sa my, techsaveri, staviame k tejto problematike zodpovedne už niekoľko rokov. Preto aj na renovované zariadenia garantujeme dostupnosť náhradných dielov počas piatich rokov od ich zakúpenia.

 

4R pre našu planétu

Našim zodpovedným a ekologickým prístupom môžeme pomôcť k čistejšiemu svetu minimalizovaním elektroodpadu aj jeho aktívnym odstraňovaním z prírody.

 • REDUCE (obmedzenie)
 • Najjednoduchším spôsobom, ako vyriešiť krízu v oblasti elektroodpadu, je produkovať ho čo najmenej. Vhodnou starostlivosťou o svoju elektroniku predĺžime jej životnosť a v konečnom dôsledku ušetríme na častej výmene.

  • REUSE (opätovné použitie)

  Namiesto vyhodenia starého televízora či hernej konzoly môžeme zvážiť ich predaj alebo darovanie. Rovnako môžeme siahnuť po tejto možnosti a namiesto drahého, novotou voňajúce kúska tak získať rozbalený či krátko používaný model, za neporovnateľne nižšiu cenu - neraz i v záručnej lehote.

  • REPAIR (oprava)

  Poškodenú elektroniku ľudia mnohokrát radšej vyhodia či vymenia namiesto toho, aby ju dali opraviť. Existujú však online príručky, ktoré vám bezplatne poradia a navedú vás na opravu pokazenej elektroniky. Príkladom je stránka iFixit, ktorej návody už zachránili nejedno zariadenie pred zbytočnou likvidáciou.

  • REFURBISH (renovácia)

  Odpoveďou na celosvetový problém elektroodpadu je aj renovácia. Používané notebooky, počítače, ale aj tlačiarne a monitory nemusia skončiť na smetisku, ak sa dostanú do správnych rúk. Precízne zrenovovaná technika biznis kategórie tak znamená racionálne a najmä ekologické rozhodnutie pri nákupe výpočtovej techniky, ktorej pomer ceny a výkonu sa stáva bezkonkurenčným.

   

  Vysokou úrovňou renovácie, ktorej proces sa rokmi neustále vylaďuje, sa môžeme pochváliť aj my Techsaveri. Vysoká úroveň renovácie a služieb je to, čo nás odlišuje od konkurencie. postupne získavajú čoraz väčšiu popularitu. Dôkazom sú najmä vyspelé západné trhy, na ktorých si ľudia pri nákupnom rozhodovaní uvedomujú benefity prémiovej renovovanej techniky v porovnaní s novou, no menej kvalitnou výpočtovou technikou. Presvedč sa o jej výhodách aj ty a prispej tak k lepšiemu svetu, v ktorom renovovaná výpočtová technika biznis triedy nahradí nekvalitné rýchloobrátkové produkty.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  1