23.10.2021

Poctivá renovácia #3: stav batérie

Renovované notebooky sa stávajú čoraz preferovanejšou alternatívou pri výbere techniky. Aby zostali verné svojej povesti prémiového stroja za zlomok pôvodnej ceny, je namieste preveriť si každý detail, ktorý ovplyvňuje ich životnosť aj samotný užívateľský komfort. O dôležitosti technického a vizuálneho stavu, ako aj lokalizácie klávesnice do rodného jazyka sme sa zmienili v predchádzajúcich častiach série „Poctivá renovácia“. V tretej časti vám priblížime svet batérií notebookov a tiež aspekty, na ktoré sa z pohľadu batérie oplatí zamerať pri kúpe renovovaného laptopu.

Keď sa povie výdrž batérie

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čomu hovoríme výdrž batérie? Ide o súhru troch ukazovateľov, ktoré by sme pri kúpe nového i renovovaného notebooku mali brať do úvahy. Zreálnia sa tým očakávania a predíde sa prípadnému sklamaniu z nevhodne zvoleného parametra laptopu. Keď sa povie kapacita batérie, je potrebné pozrieť sa nielen na veľkosť uhlopriečky laptopu, ale aj na počet článkov samotnej batérie. Platí tu totiž jednoduché pravidlo: čím viac článkov, tým väčšia kapacita. Výdrž batérie však determinuje aj výbava laptopu, napríklad typ procesora či grafickej karty. Výkonná herná grafika alebo extra výkonný procesor totiž dokážu znížiť výdrž batérie dokonca o 30 až 40 %. Výdrž batérie závisí v neposlednom rade aj od náročnosti použitia. Pri práci v kancelárskych aplikáciách alebo pri sledovaní filmov je výdrž opäť dlhšia než pri hraní hier. Batéria sa časom a používaním prirodzene opotrebúva. Čím je laptop starší, tým horšie je na tom aj jeho batéria. Časté nabíjanie, dobíjanie na 100%, vybíjanie prakticky až „na nulu“, ale i nabíjanie pri veľkom zaťažení počítača, napríklad v podmienkach veľmi vysokých teplôt, spôsobujú jej rýchlejšiu degradáciu.

Čo očakávať od batérie v renovovanom notebooku?

Je zrejmé, že batéria v renovovanom notebooku bude mať o čosi menšiu kapacitu v porovnaní s novým, doposiaľ nepoužívaným strojom. Ako však bežný spotrebiteľ v skutočnosti zistí, v akej kondícii sa batéria renovovaného laptopu nachádza? Výhodou biznis modelov notebookov je aj možnosť overiť si stav batérie, ktorý ukazuje počet nabíjacích cyklov a zostávajúcu kapacitu. Poctiví renovátori práve na základe tejto informácie prijímajú rozhodnutie, ako dostať batériu „do formy“, aby zaručila užívateľovi potrebný komfort. Je preto namieste ešte pred samotnou kúpou počítača overiť si aj stav batérie a nenechať nič na náhodu. Nie každý renovátor však holduje takejto transparentnosti.

Neoriginálna náhrada

Hoci výmena batérie nie je nič zložité, v techsavers často radšej volíme jej ponechanie. Pritom by sa mohlo zdať, že cieľom takéhoto kroku je šetrenie výdavkov renovátora. No nie je tomu tak. Väčšina z renovovaných laptopov disponuje pôvodnou batériou vysokej kvality, ktorej výdrž je často vyššia ako pri novej neoriginálnej batérii.

Realita, ktorá nesklame

Nie nadarmo je synonymom notebooku prenosný počítač. A keď prenosný, potom funkčný, a teda s dostatočnou šťavou na zvládanie potrebných operácií aj bez pripojenia do elektrickej siete. Žiaľ, je bežné kúpiť si renovovaný notebook s batériou na konci životnosti, so zníženou výdržou. Nie však v techsavers! Súčasťou procesu renovácie je vykonanie špeciálnych záťažových testov, na základe ktorých rozdeľujeme batérie do jednotlivých tried. Naši zákazníci si tak pri každom ponúkanom produkte nájdu okrem iného aj informáciu, s akou kapacitou batérie môžu rátať a aká záruka sa na ňu vzťahuje.

NB je označenie úplne novej batérie, na ktorej kapacitu platí záruka 12 mesiacov.

VD znamená, že pôvodná batéria je vo veľmi dobrom stave, na úrovni minimálne 90 % svojej kapacity. Na ňu sa vzťahuje záruka 90 dní.

DB značí, že pôvodná batéria je v dobrom stave, ktorému zodpovedá minimálne 75 % jej kapacity. V tomto prípade môžete rátať so 60-dňovou zárukou.

SB je takisto pôvodná batéria, avšak dosahuje kapacitu len okolo 50 %. Rovnako sa na ňu vzťahuje záruka 60 dní.

ZLÁ batéria je síce pôvodná, no nefunkčná batéria, na ktorú sa nevzťahuje záruka. V tomto prípade je však výrazná cenová úspora. Takýto renovovaný stroj je vhodný pre toho, kto preferuje notebook, zároveň ho však neplánuje používať mimo svojej kancelárie. Preto mu nerobí problém, ak ho bude mať permanentne na nabíjaní.

Dobrou správou je, že triedy SB a ZLÁ BATÉRIA sa nachádzajú v našej ponuke len minimálne, takmer vôbec. Skôr, než renovovaný notebook opustí priestory techsavers, presvedčíme sa, že všetko, vrátane kapacity batérie funguje tak, ako sme zákazníkovi pri nákupe garantovali. Naše modely v mnohých prípadoch dokonca prekračujú životnosťou batérie garantovaný štandard.

Nech už sa rozhodnete pre kúpu nového či renovovaného notebooku, máme pre vás dobrú radu na záver. Niektoré notebooky, najmä tie biznis triedy, ponúkajú možnosť regulácie nabíjania batérie. Nastavte ju preto tak, aby sa nabíjanie zastavilo na deväťdesiatich percentách. Predĺžite tým životnosť batérie a sebe ušetríte zbytočný stres z jej rýchleho vybíjania v momente, kedy nemáte nablízku zdroj elektrickej energie. A nezabudnite, že kúpou renovovanej techniky šetríte navyše aj životné prostredie a svoju peňaženku. Stačí si preveriť reputáciu renovátora a prémiový laptop biznis kategórie vás zaručene nesklame.

1