05.11.2021

Poctivá renovácia #4: cena

Renovované notebooky a počítače sú zelenou alternatívou pri nákupe výpočtovej techniky. Ak prejdú serióznym procesom renovácie, stávajú sa dlhodobým prostriedkom pre každodennú prácu i zábavu slúžiacim k spokojnosti svojho majiteľa. Ich nespornou výhodou je aj cenová úspora v porovnaní s nákupom nového prístroja. Cena by sa však nemala stať jediným hodnotiacim kritériom rozhodujúcim o finálnom výbere. V tejto časti série „Poctivá renovácia“ vám prezradíme, prečo sú niektoré ponuky výhodné iba zdanlivo a na čo by ste sa mali okrem ceny zamerať pri zvažovaní vhodného modelu.

Renovované PC ≠ vyradené lacné PC

Renovované počítače vás vyjdú približne o 30 až 50 percent menej ako maloobchodná cena nového počítača prémiovej triedy. No nemusí tomu byť vždy tak. Dokonca sa môže stať, že renovovaný notebook či počítač pomaly dobieha úroveň nového. Rozdiel je predovšetkým v kvalite, výkonnostnej triede a jednotlivých parametroch. Zatiaľ čo nový stroj v plastovom tele len minimálne cenovo prevyšuje renovovaný počítač prémiovej biznis triedy (s hliníkovým šasi a o poznanie dlhšou životnosťou), užívateľský rozdiel je markantný. Môžeme to prirovnať k novej Dacii a k jazdenému Mercedesu. Môže sa stať, že niektoré ponuky renovátorov, ktorí svoj biznis model stavali na „rýchlej obrátkovosti“, a nie na poctivej renovácii, sa často môžu zdať mimoriadne výhodné. Vo finále to však nemusí byť žiadna výhra a sklamanie môže byť prakticky vždy zaručené. Dopláca na to povesť kvalitnej renovovanej techniky. Koncoví zákazníci totiž po negatívnej skúsenosti nemajú možnosť vnímať túto kategóriu v jej skutočnej podstate. Kvôli nekalým praktikám sa tak stretávame s negatívnym prístupom a povesťou renovovaných počítačov.

Zdanlivo lákavá ponuka alias mačka vo vreci

Ako sme už naznačili, cena by nemala byť jediným parametrom, ktorý by mal zaujímať zákazníka pri kúpe renovovaného či nového PC. Pozorným preštudovaním ponuky ľahko zistíme, že mnohé renovované počítače sa dodávajú bez operačného systému, s pôvodnou klávesnicou s množstvom cudzích znakov, či dokonca bez napájacieho kábla alebo bez záruky. No len máloktorý renovátor tieto skutočnosti v popise produktu či v reklame uvádza. Pýtajte sa preto na detaily toho, čo kupujete. Zistite si aj to, koľko by stálo pridanie potrebného hardvéru či softvéru. Zrejme zistíte, že „mimoriadne výhodný nákup“ až tak výhodný vlastne ani nie je. Zákazník pri kúpe renovovaného PC či notebooku v techsavers môže automaticky rátať s nainštalovaným operačným systémom Windows 10 s platnou licenciou. Samotný proces rokmi vylepšovanej renovácie garantuje nielen stopercentný technický stav zariadenia, ale aj čistotu, v mnohých prípadoch takmer dokonalý vzhľad či lokalizovanú klávesnicu s novo vytlačenými znakmi v jazyku krajiny objednávateľa. Okrem zdrojového kábla v balení dostane klient ku každému desktopu aj myš a klávesnicu. A čo je dôležité, balenie našej zásielky je v súlade s našou filozofiou ekologické.

Cena a záruka na renovovaný počítač

Žijeme v dobe, v ktorej každý šetrí, kde sa len dá. A my to chápeme! Aj preto si myslíme, že nikto z nás nie je taký bohatý, aby si mohol dovoliť kupovať podozrivo lacné veci. A hoci je v záujme šetrenia dôležitá práve cena renovovaného počítača, z dlhodobého hľadiska je nezanedbateľná aj jeho záruka. Mnoho renovovaných PC sa na trhu dodáva s obmedzenými, prípadne žiadnymi zárukami. Málokedy sa stane, že sa dĺžka záručnej doby rovná tej, ktorá sa poskytuje pri nových modeloch. Renomované spoločnosti však ponúkajú aj rozšírené servisné plány, čím garantujú i kvalitu samotnej renovácie, pod ktorú sa hrdo podpíšu. Rovnako dôležité je zistiť si aj to, ako rýchlo dokáže renovátor reklamáciu vybaviť. Ak totiž na počítači pracujete denne, zákonom deklarovaná 30-dňová lehota, ktorej sa predajca pridŕža, vás zrejme nepoteší. My v techsavers vnímame obavy kupujúcich pri nákupe renovovanej techniky veľmi dôsledne. Aj preto im v záujme poskytnutia dostatočnej istoty garantujeme minimálne dvojročnú záruku, ktorú v prípade záujmu pre každý ponúkaný model rozšírime až na päť rokov. Navyše sa v porovnaní s novými počítačmi, pri ktorých je ročný podiel reklamácií na úrovni 3 až 5 %, dlhodobo držíme pod úrovňou 1 % celkového počtu reklamovaných strojov. Zároveň nás teší, že je priemerná doba od prijatia reklamácie až po jej úspešné ukončenie v priemere len 9 dní.

Hoci je neraz náročné zorientovať sa v spleti ponúk renovovaných počítačov, veríme, že sme vám opäť trochu pomohli s orientáciou pri ich výbere. Poctivá renovácia je zárukou dlhodobej spokojnosti pri užívaní počítača, preto vám odporúčame vyberať si len renomovaných renovátorov. Takých, ktorí majú viacročné skúsenosti a množstvo spokojných zákazníckych recenzií. A my v techsavers si hrdo dovolíme povedať, že k nim ako líder v strednej Európe patríme.

1