22.11.2021

Poctivá renovácia #5: reálny stav

Internetová zoznamka? Prečo nie! Mnoho známostí cez internet končí plnohodnotným vzťahom, či dokonca manželstvom. Väčšina z nich však prináša prekvapenie či sklamanie, ktoré nasleduje v momente osobného stretnutia. Osoba, ktorej výzor mal byť takmer dokonalý a charakter ideálny, sa už v prvých momentoch javí ako profil niekoho tretieho. Podobne je to aj s kúpou renovovanej techniky. Ten, kto sa pri jej kúpe nechal zlanáriť na vylepšené fotky či neúplný opis naservírovaný do zdanlivo výhodnej kúpy, už ďalšie sklamanie zrejme nebude chcieť zažiť. Stačí sa pritom pýtať či sledovať i drobné detaily a rozčarovaniu sa tak dá ľahko predísť.

V tejto časti série „Poctivá renovácia“ sa zameriame na ďalšie „maličkosti“, ktorým sa oplatí venovať trochu pozornosti. Dobrou správou je, že sa medzi renovátormi stále nájdu aj čestné spoločnosti. Také, ktorých produkty nesklamú a dlhé roky poslúžia. Ako ich teda rozoznať?

Nie je trieda ako trieda

Technickej a vizuálnej stránke produktov sme sa venovali v prvej časti „Poctivej renovácie“. Problémom je, keď sa nastavené štandardy podliezajú pod očakávanú úroveň. Potom to, čo je pre jedného silver, je u iného bronze. Výsledný dojem u zákazníka je potom rozpačitý. Ak natrafí na nepoctivého renovátora výpočtovej techniky, len ťažko sa vie zorientovať a zbaviť nepríjemného dojmu z pochybnej kvality. Zatiaľ čo ziskuchtiví renovátori odprezentujú značne opotrebovaný produkt na úrovni spoľahlivého stroja, tí poctivejší by ho ani len nezaradili do svojej ponuky. Prvotný dojem po rozbalení povrchne zrenovovaného notebooku či PC síce môže byť dobrý a navodzovať pocit, že si ho rozbaľujete ako prvý majiteľ. Pri bližšom pohľade sa však ukážu skryté škrabance, odlomené časti plastu v okolí Kensington locku či špinavé otvory ventilácie nad klávesnicou. Ojedinelé nemusia byť ani stopy po nálepkách výrobcu či dokonca preliačený displej. V techsavers by sme podľa našich štandardov mnohé stroje ponúkané našimi „konkurentmi“ ani nemohli predávať. Keď už, tak len po výmene poškodených dielov. Dôkazom našej transparentnej komunikácie so zákazníkmi je aj fotogaléria produktov tried economy a economy+. Jednotlivé zábery zachytávajú detaily nedokonalostí, ktoré však v skutočnosti nie sú až také zjavné, ako sa na ne zameriavame na fotografiách. V každom prípade aj takéto drobné detaily zohľadňujeme vo výhodnejšej cene.

Myš áno, nálepky nie

Je skvelé, keď k svojmu nákupu dostanete aj darčeky. Zatiaľ čo počítačová myška poteší, nálepky na klávesnicu notebooku už zrejme nie. Preto si radšej v inzeráte pozrite, či model, ktorý má v popise uvedenú slovenskú klávesnicu a zamýšľate si ho kúpiť, bude ten istý, ktorý vám pošlú. Ak, naopak, renovátor uvádza nemeckú, českú či španielsku klávesnicu, zvážte, či sa vám na nej bude dobre pracovať. V tom horšom prípade sa o jazyku klávesnice ani nedočítate a vytúžený laptop sa v momente rozbaľovania stane doslova lotériou. Žiaľ, cez internet si len ťažko preveríte prípadný náter klávesnice. Hrozí riziko, že sa rýchlo ošúcha, ako i to, že už po jemnom poškriabaní nechtom na klávesoch zostane viditeľná stopa. A hoci na prvý pohľad vyzerajú byť písmená na klávesnici ako nové, po niekoľkých týždňoch používania budú vyzerať, akoby ste ich používali niekoľko rokov. Aj tomuto sa hravo vyhnete, ak stavíte na overeného renovátora s profesionálnym vybavením výrobnej haly. My takú máme a renováciu v nej vylaďujeme s maximálnou precíznosťou a zodpovednosťou. Aj preto sa u nás pri notebooku nemusíte obávať cudzojazyčnej klávesnice či priložených nálepiek, ktoré vám budú znepríjemňovať dlhé zimné večery. Každá naša klávesnica je nanovo potlačená a k zákazníkovi sa dostane v jeho jazyku.

Disk a batéria, ktoré nepotešia

Áno, vzhľad je dôležitá vec. V prípade výpočtovej techniky však hrá prím najmä kapacita a kvalita SSD disku. Použitie lacných SSD si totiž všimnete hneď. Po určitom čase a zaplnení svojej kapacity začnú významne strácať na rýchlosti. Otáznou je zároveň aj ich ďalšia spoľahlivosť. Nezanedbateľným aspektom je i výdrž a zdravie batérie. Tú netreba dlho testovať, aby ste reálne odhadli jej možnosti. Kvalitné renovované notebooky vydržia s plne nabitou batériou aj tri hodiny. Žiaľ, opäť všetko závisí od poctivosti predajcu, pretože sa do obehu môžu dostať aj také laptopy, ktorých batéria zlyhá už po niekoľkých minútach od spustenia operačného systému.

Ekológia ako zámienka

Ak bude reklama na renovované počítače apelovať na vaše city o ekológii, nezabudnite sa opýtať aj na použitý baliaci materiál. Klasický, nie recyklovaný kartón, v ktorom je notebook či PC zabalený, sú znakom toho, ako veľmi „dbá“ renovátor na detaily. Zrejme ho takáto otázka v závere nákupného procesu zaskočí. Vám však rozhodne napovie, či od takmer dokončeného nákupu neodskočiť.
Aj v tomto smere sa držíme starého overeného „dvakrát meraj a raz rež“. Namiesto lacného neekologického balenia preferujeme recyklovaný materiál, ktorého plochu osviežime pre nás typickou grafikou.

Pokiaľ teda ide o renováciu techniky, neuspokojíme sa s priemerným výsledkom. Namiesto kvantity staviame na kvalitu a procesy neustále vylaďujeme. Hoci si kladieme vysoké ciele, snažíme sa byť realistami. Vnímať, že našu zodpovednosť a poctivosť, ako i čestnosť ďalších serióznych renovátorov treba dokazovať kvalitnými produktmi, ktoré si na trhu renovovanej výpočtovej techniky dokážu svoju pozíciu obhájiť aj v horizonte niekoľkých rokov. Sme radi, ak sa aj váhajúci zákazník rozhodne dať šancu ekologickému riešeniu a vyberie si stroj biznis triedy. Taký, ktorý ho neprekvapí množstvom nedokonalostí či neočakávaných problémov pri užívaní. Nenechajte sa odradiť od kúpy renovovanej techniky a stavte na zákazníkmi overenú kvalitu techsavers.

1