12.05.2021

Prvé kroky s novým renovovaným počítačom - časť #2: prehrávače hudby a videa

V sérii článkov zameraných na prvotné nastavenie vášho nového renovovaného stroja sme vám už predstavili paletu internetových prehliadačov, z ktorých každý vyniká odlišnými parametrami s ohľadom na bezpečnosť, rýchlosť, súkromie a prispôsobiteľnosť. Dnes vás zasvätíme do tajov a možností voľne dostupných programov na prehrávanie hudby a videa, o ktorých ste možno ani netušili. 

 

Poďte naplno využiť potenciál vášho počítača pri maximálnej efektivite a bezpečnosti. Spoznajte užitočné tipy a triky, ktoré vám uľahčia prácu s aplikáciami na prehrávanie hudby a videa.WinAmp a.k.a. WACUP

Legendárny multimediálny prehrávač pre osobné počítače s OS Windows a zariadenia s Androidom, ktorý je dôverne známy najmä dnešným tridsiatnikom, zažil svoju najväčšiu slávu v druhej polovici 90.rokov. Jeho históriu začali písať študenti utahskej univerzity Justin Frankel a Dmitry Boldyrev zo spoločnosti Nullsoft 21. apríla 1997. WinAmp primárne slúžil na zdieľanie MP3 súborov a okrem zoznamu skladieb obsahoval aj mediálnu knižnicu či grafickú vizualizáciu zvuku. Jeho bonusom bolo aj množstvo skinov, ktoré boli medzi používateľmi žiadané a teda môžeme skonštatovať, že na svoju dobu bol jedinečnou aplikáciou. Popularita prehrávača kulminovala vo verziách Windows 98 a XP okolo roku 2001, kedy mal približne 60 miliónov aktívnych užívateľov. Prečo však o nej dnes už takmer nepočuť?

Smutný koniec pre aplikáciu neznamenali len nové, modernejšie multimediálne prehrávače. Pravým dôvodom bola séria zmien vo vlastníckej štruktúre aplikácie, ako aj zlé strategické rozhodnutia. V júni 1999 ju za zhruba 100 miliónov dolárov odkúpila spoločnosť AOL, ktorá však v novembri 2013 oznámila jeho koniec. Najväčší zlom nastal v roku 2004, kedy sa tím stojaci za aplikáciou rozhodol opustiť spoločnosť. Zvyšok príbehu už poznáte. 

Hoci sa vývoj aj webové stránky WinAmpu ukončili, aplikácia pred tromi rokmi ohlásila svoj comeback. Nie však ako obyčajný prehrávač hudby na počítači s OS Windows 10 a MacOS, ale ako aplikácia prepájajúca hudobnú knižnicu, podcasty a streamingové služby do jedného programu v smartfóne. Slúžiť tomu mala jeho verzia WinAmp 6.

Preslávený prehrávač však aktuálne nie je ďalej vyvíjaný vo svojej pôvodnej verzii a okrem novej podoby dostal i vynovené meno. WACUP (z angl. Winamp Community Update Project) charakterizuje znovuzrodenie Winampu, ktoré si aktuálne môžete vyskúšať v tzv. Preview verzii.Enormne multiplatformový prehrávač VLC media player

Ak hľadáte bezplatný nástroj na prehrávanie videa, ktorý navyše dokáže pracovať s titulkami a podporuje mnohé formáty, VLC media player sa v tomto smere profiluje ako ideál. VideoLAN Client spustíte na počítači, Androide, iPhone, MacBooku či ďalších unixových systémoch. Ponúka podporu dátových formátov videa, zvuku, DVD, digitálnych satelitných aj televíznych kanálov, ako i živé video v unicast či multicast režime v sieti IPv4 aj IPv6. Počnúc  verziou 3.0.0 podporuje prehrávanie videí až v 8K či HDR rozlíšení, samozrejmosťou je aj podpora 360° videí a 3D audia. S výnimkou Real Video podporuje prakticky všetky audio a video kodeky. 

Toto nenáročné riešenie je vyvíjané ako tzv. open-source, ktorého zdrojový kód je voľne k dispozícii. Navyše si s videami poradí aj na slabších kompoch. Istotne vás poteší aj absencia reklamy či odosielania užívateľských dát. Cenou za nízke systémové nároky je však jednoduchý vzhľad programu. Popri mnohých plusoch mu to ale s prehľadom dokážeme odpustiť. 

Viete, na čo všetko ho okrem prehrávania hudby či videí môžete využiť? Možností je neúrekom. A hoci sú niektoré z nich úsmevné, nedá nám nespomenúť ich.

 • Zrýchlenie a spomalenie prehrávania videí ocenia nielen študenti, ktorých výklad trojhodinovej prednášky nudí. Pomocou kláves „+“ a „–“ môžete zrýchliť či spomaliť prehrávanie videa.
 • Ak vás, naopak, vo fádnej prednáške konečne niečo zaujme a radi by ste zachytili snímku z prehrávaného videa, spomeňte si na klávesovú skratku Shift + S.
 • VLC však videá nielen prehráva. Dokáže ich aj prekonvertovať z jedného formátu do druhého. Túto funkciu oceníte, pokiaľ si chcete video prehrať na smartfóne, prípadne potrebujete špecifický formát.
 • A čo tak stiahnuť si obľúbené video z YouTube, ktoré si radi pozriete aj keď zrovna nie ste pripojení na Wi-Fi? S VLC zväčša žiaden problém! Aby sme však boli objektívni, je na mieste priznať, že nie každé video sa podarí úspešne stiahnuť. Každopádne, stojí to za vyskúšanie.
 • V neposlednom rade vyzdvihujeme automatické vypnutie počítača po skončení prehrávania. Zíde sa vám v prípade, ak radi počúvate hudbu či pozeráte film pred tým, než zaspíte.Sleduj, sťahuj a streamuj na YouTube

Jednou z najsledovanejších stránok a aplikácií súčasnosti je bezpochyby YouTube. Napriek tomu, že si ľudia po celom svete denne pozrú stovky miliónov hodín videa, len zlomok užívateľov pozná a využíva všetky jeho možnosti.

 • Hodilo by sa vám GIF-ko vystrihnuté z časti obľúbeného videa? Vpísaním „gif“ do URL odkazu videa budete presmerovaní na stránku gifyoutube.com. Následne si vyberiete úsek, z ktorého chcete urobiť animovaný obrázok.
 • Vyhľadať si môžete i stránku vášho obľúbeného umelca napísaním „# + meno umelca” do vyhľadávacieho riadku. 
 • Pomocou bezplatného doplnku Musixmatch pre prehliadač Chrome sa môžete dopracovať i k textom vašich obľúbených skladieb.
 • Ak vás ruší automatické prehrávanie ďalších videí, stačí použiť malý prepínač „autoplay“ v pravom hornom rohu pri ponuke videí.
 • Chcete zdieľať video od určitého miesta? Kliknite pravým tlačidlom na video a skopírujte webovú adresu videa s aktuálnou pozíciou prehrávania.
 • YouTube myslí aj na bezpečnosť, preto vytvoril aplikáciu menom Youtube Kids. Na ňom sa nachádza obsah vhodný pre malého diváka.
 • YouTube video si jednoducho môžete transformovať na MP3 formát. Okrem spomínaného VLC prehrávača existuje viacero iných stránok, napríklad Peggo.
 • V záujme ustráženia svojho súkromia si v nastaveniach zaškrtnite políčka, ktoré znemožnia ostatným vidieť vaše odbery či obľúbené videá.
 • Ako ste na tom s používaním klávesových skratiek? Zídu sa vám v prípade, ak napríklad nebudete mať poruke myš. Stlačením klávesy „K“ stopnete či spustíte prehrávanie, „J“ vás vráti o 10 sekúnd vzad a „L“ posunie o 10 sekúnd vpred. A ak si rýchlo chcete vypnúť zvuk, stlačte „M“.
 • Praktickým doplnkom je aj funkcia miniprehrávača pre počítače. Tá umožňuje sledovať video aj počas prehliadania iného obsahu na YouTube či webe.

Nedá nám nespomenúť ani dve najčastejšie kladené otázky: ako sťahovať videá a vypnúť otravné reklamy?

Stiahnuť si video z YouTube umožňuje viacero stránok. Najjednoduchším riešením web savefrom.net, do ktorej vyhľadávacieho poľa stačí vložiť odkaz videa. Reklám sa zas môžete zbaviť buď predplatenou verziou YouTube, alebo stiahnutím doplnku Adblock pre YouTube v prípade využívania prehliadača Chrome.

 

Autorské práva vs. svet Torrentov

Zrejme ste sa už stretli s pojmom BitTorrent, respektíve Torrent. Tento internetový protokol funguje na báze peer-to-peer (P2P). Ide teda o sieť so vzájomným sprístupňovaním pre rýchle sťahovanie veľkých objemov dát medzi ľubovoľným počtom ľudí, označovaných ako swarn. Čím viac používateľov daný súbor sťahuje, tým rýchlejšie samotný download prebieha. 

Keď je reč o torrentoch, stretnúť sa môžete aj s pojmami seeder, čiže používateľ vlastniaci kópiu sťahovaného súboru a leecher, ktorý ju sťahuje. Po stiahnutí celej kópie súboru sa leecher stáva automaticky seederom. Aby sa sťahovanie mohlo vôbec uskutočniť, musí existovať minimálne jeden seeder. Tiež tu platí jednoduchý ekvivalent: čím viac seederov, tým spoľahlivejší súbor. Pozor teda na tie s malým počtov seederov. Môžu totiž obsahovať vírusy aj nevhodný obsah. Zabudnúť by sme nemali ani na pojem peer. Slúži na označenie všetkých používateľov torrentu, nezávisle od toho, či súbory sťahujú alebo uverejňujú.

Po stiahnutí kópie torrent súboru do počítača si spustíte následné sťahovanie v BitTorrent programe. V ňom si nastavíte, kam sa má súbor stiahnuť. Keďže sa však zväčša sťahujú filmy, hudba či hry, komunitné stránky sú častokrát rušené asociáciami a organizáciami chrániacimi autorské práva. Na druhej strane sa niektoré štúdiá rozhodli vydávať svoju hudbu či hry práve cez takéto stránky. Jednou z najpopulárnejších Torrent stránok je The Pirate Bay, ktorá sa radí do stovky najnavštevovanejších stránok sveta. 

 


ZDROJE:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Winamp 

https://techbox.dennikn.sk/legendarny-winamp-skoncil-po-sestnastich-rokoch/ 

https://touchit.sk/winamp-je-spat-vola-sa-ale-wacup/333056 

https://touchit.sk/legendarny-winamp-je-spat/192662 

https://vosveteit.sk/winamp-legenda-ktora-sa-stratila-v-modernom-svete-co-sa-stalo-s-tymto-popularnym-hudobnym-prehravacom/ 

https://sk.wikipedia.org/wiki/VLC_media_player

https://www.mojwindows.sk/2016/07/5-skvelych-no-neprilis-znamych-funkcii-vlc/

https://softmania.sk/magazin/najlepsie-multimedialne-prehravace-pre-vas-pocitac

https://support.google.com/youtube/answer/9162927?hl=sk

https://www.interez.sk/20-trikov-pre-pozeranie-videi-na-youtube-o-ktorych-ste-doteraz-nevedeli/

https://techbox.dennikn.sk/temy/co-je-to-torrent-carovne-slovicko-pre-stahovanie-velkych-suborov/

1