31.03.2021

Prvé kroky s novým renovovaným počítačom - časť #1: internetové prehliadače

Ako správni techsaveri sme si pre vás pripravili sériu článkov zameraných na prvotné nastavenie vášho nového renovovaného notebooku alebo počítača. Dozviete sa, ako si vybrať internetový prehliadač v súlade s vašimi potrebami či aké voľne dostupné programy potrebujete na prehrávanie hudby a videa. Zasvätíme vás do sveta efektivity v rámci základných administratívnych činností a v neposlednom rade sa pozrieme na bezpečnosť vášho renovovaného zariadenia. Pomôže vám to využiť potenciál počítača pri maximálnej efektivite a bezpečnosti.

V prvej časti sa dozviete, ako si preniesť históriu, heslá, záložky a rozšírenia z predchádzajúceho zariadenia do nového renovovaného počítača.

 

Bezpečnosť, rýchlosť, súkromie a prispôsobiteľnosť: Súboj internetových prehliadačov

Každý z nás má pri surfovaní po internete iné potreby. Mal by preto mal zvážiť výhody jednotlivých prehliadačov. Otázka totiž neznie „ktorý prehliadač je najlepší“, ale „ktorý mi bude najviac vyhovovať“. Čo by ste teda mali pri výbere internetového prehliadača zohľadniť? Niektorí z nás uprednostňujú rýchlosť, iní maximálnu možnú bezpečnosť. A potom sú medzi nami aj takí, pre ktorých je anonymita posvätná a nechcú po sebe na internete zanechať žiadnu stopu. Nie je však vylúčené ani to, že uprednostníte prehliadač, ktorý sa vám dokonale prispôsobí a intuitívne vám pomôže pri prehliadaní. Zabúdať pritom netreba ani na schopnosť integrácie prehliadačov do smartfónov či použiteľnosť naprieč viacerými zariadeniami. Predstavme si teraz klady a zápory najznámejších a najpoužívanejších internetových prehliadačov.

 

Google Chrome

Google Chrome je celosvetovo najpoužívanejším internetovým prehliadačom, ktorý využíva zhruba 63% návštevníkov internetu. Jeho dominanciu podporuje viacero silných argumentov. Medzi silné stránky Google Chrome patrí bezpečnosť, rýchlosť a rozsiahla prispôsobiteľnosť koncovému užívateľovi. Užitočnou funkciou z pohľadu bezpečnosti je správca hesiel. Oceníte ho pri práci s internetom na viacerých zariadeniach, ale aj v prípade kontroly zneužitia hesiel. Okrem nich sa naprieč vašimi zariadeniami synchronizujú aj ďalšie údaje, vďaka čomu budete mať svoju „históriu“ neustále k dispozícii. K obľúbenosti prehliadača Google Chrome však prispieva aj komfort a prispôsobiteľnosť užívateľského prostredia. To umocňuje aj široká ponuka funkčných rozšírení prehliadača, ktoré z neho vedia urobiť multifunkčný nástroj, nehovoriac o prepojenosti s ostatným službami od Google. Tienistou stránkou tohto prehliadača sú jeho vysoké nároky na RAM-ku pri paralelnom prehliadaní väčšieho počtu okien. V prípade jej absencie môže dochádzať k celkovému spomaleniu zariadenia. Ďalšou kontroverznou stránkou je miera ochrany súkromia. Chrome patrí medzi najväčších zberateľov údajov o vašom správaní na internete. Táto informácia nie je sama o sebe negatívom, nakoľko môže byť užitočná napríklad pri zobrazovaní relevantných výsledkov vyhľadávania a reklamy. Každopádne je dobré mať ju pri prehliadaní na pamäti.

Komu bude vyhovovať Google Chrome? Chrome bude vyhovovať tak príležitostnému, ako aj pravidelnému surferovi po internete, ktorý očakáva komplexný ekosystém služieb a funkcií. Nevadia mu relevantne cielené reklamy, ani vyššie nároky na RAM. Rád pracuje a surfuje na viacerých zariadeniach tak, že keď na jednom skončí, plynule môže pokračovať na druhom bez potreby dodatočných nastavení a párovaní profilov.

 

Mozilla Firefox

Moderný, svižný, zameraný na ochranu súkromia. Tak by sa dal v jednoduchosti opísať internetový prehliadač Mozilla Firefox. K jeho prednostiam patrí bezpečnosť a rýchlosť, porovnateľná s Google Chrome. Firefox navyše disponuje vyladenou optimalizáciou, ktorá sa prejaví predovšetkým na strojoch s modernejšími procesormi. K spomaleniu vášho zariadenia by nemalo dochádzať v takej miere ako pri Chrome. Z pohľadu bezpečnosti a ochrany súkromia je Firefox prísnejší. Automaticky blokuje cookies tretích strán a upozorní vás, že vstupujete na web s rizikom úniku informácií. Výhodou je tiež funkcia Lockwise, ktorá umožňuje generovať a spravovať zložité heslá na viacerých zariadeniach pod jedným tzv. meta-heslom. Ak sa pozrieme na užívateľské rozhranie, aj Mozilla ponúka rozšírenia. Ich ponuka je však v porovnaní s Chrome oveľa oklieštenejšia. Jedným zo zaujímavých rozšírení je Multi-Account Containers, ktoré umožňuje prihlásiť sa na webstránku pod viacerými účtami v samostatných oknách. Firefox však neponúka takú funkčnú bohatosť a komfort ekosystému služieb ako Google. Ak to teda zhrnieme, Firefox je rýchly prehliadač, ktorý rešpektuje vaše súkromie. Výsledný dojem z prehliadania vzhľadom na komfort a prispôsobiteľnosť však nemusí byť taký pozitívny ako v prípade Google Chrome.

Komu bude vyhovovať Mozilla Firefox? Firefox bude vyhovovať používateľom, ktorí majú vysoké nároky na rýchlosť a bezpečnosť. Zároveň im však nevadí užšia ponuka funkčných rozšírení.

 

Opera

Aj Opera patrí medzi prehliadače postavené na jadre Chromium. Vďaka tomu má mnoho spoločného s Google Chrome. Opera má však mnohé funkcie, ktoré sú v prípade Chrome dostupné ako rozšírenia, automaticky zabudované. Opera, samozrejme, takisto ponúka možnosť pridávať rozšírenia, pričom ich ponuka je vskutku bohatá. Opera je ideálnou možnosťou na rýchle prehliadanie. Okrem iného umožňuje rýchle uloženie stránky, takže sa k nej neskôr budete môcť ľahko vrátiť. Asi najväčšou prednosťou Opery v porovnaní s ostatnými voľne dostupnými internetovými prehliadačmi je zabudovaná VPN. Prispieva k bezpečnému prehliadaniu. K ďalším výhodám môžeme zaradiť jej rýchlosť a relatívne nízke nároky na RAM. Argumentom pre jej výber je aj vstavaný blokovač reklám a sledovacích nástrojov, ako aj ochrana pred neželaným ťažením kryptomien. Opera zároveň ponúka aj možnosť rýchleho prepojenia aplikácií Twitter, Apple Music, Spottify či YouTube Music, ale i vyladenú mobilnú aplikáciu.

Komu bude vyhovovať Opera? Opera je ideálnym prehliadačom pre ľudí, ktorí dbajú o bezpečnosť a súkromie na internete a zároveň očakávajú rýchly prehliadač plný funkčných rozšírení.

 

Microsoft Edge

Microsoft Edge je prednastaveným internetovým prehliadačom na zariadeniach s operačným systémom Windows, ktorý sa vyznačuje vysokou rýchlosťou. Vďaka softvérovému jadru Chromium, používanému u väčšiny prehliadačov, je kompatibilný aj s rozšíreniami dostupnými pre Google Chrome. Užívateľsky prívetivé je aj nastavenie bezpečnosti a súkromia. Na výber vám ponúkne tri módy: základný, vyvážený a prísny. Ich voľbou určíte rozsah povolení ako aj blokáciu sledovacích nástrojov tretích strán. Používatelia ocenia aj čítací mód, ktorý vás pri čítaní nebude rozptyľovať iným obsahom. Za zmienku stojí aj mobilná aplikácia Microsoft Edge, vďaka ktorej si viete pohodlne užiť prepracované funkcie prezerania na rôznych zariadeniach. Podobne ako v prípade Google Chrome, aj tu môže pri prehliadaní väčšieho množstva kariet dochádzať k spomaleniu zariadenia.

Komu bude vyhovovať Microsoft Edge? Microsoft Edge bude vyhovovať ľuďom, ktorí majú radi prispôsobiteľnosť prehliadača aj súkromia. Ocenia ho aj tí, ktorí na internete veľa čítajú a vyhovuje im kompatibilita a prepojenosť prehliadača mobilnej a desktopovej verzie.

 

Tor

Najväčšiu mieru anonymity na internete dosiahnete vďaka prehliadaču menom Tor. Vďaka softvéru „the onion router“, ktorý virtuálne usmerňuje vašu návštevnosť cez množstvo anonymných serverov, sa vás snaží spraviť neviditeľným. Nepočítajte však so 100%-nou bezmennosťou. Pre maximálnu mieru súkromia je potrebné používať Tor s dodatočnou VPN službou. Vysoká miera anonymity však na druhej strane prináša aj daň v podobne zníženej rýchlosti prehliadania či obmedzenej miere prispôsobiteľnosti prehliadača. Sťažený môže byť aj prístup na niektoré weby, ktoré Tor intencionálne limitujú.

Komu bude vyhovovať Tor? Tor je určený ľuďom, pre ktorých je ich súkromie na internete alfou a omegou. Nevadí im pritom znížená miera komfortu, prispôsobiteľnosti a rozšíriteľnej funkčnosti.

 

A výhercom je…

Tak čo? Ktorý prehliadač dokáže najviac splniť vaše požiadavky? Veríme, že sme vám pomohli s výberom toho, ktorý splní vaše očakávania. Ako sa však „bezbolestne“ preklopiť z používania vášho starého zariadenia na nové renovované zariadenie tak, aby ste mohli pokračovať tam, kde ste naposledy skončili? Celkom jednoducho. Väčšina prehliadačov vám to umožní vďaka vytvorenému účtu. V prípade Google chrome je ním napríklad konto Gmail, pri ostatných rovnako pomôže prihlásenie pomocou emailovej adresy. Ak teda budete pokračovať s pôvodným prehliadačom aj na vašom novom zariadení, prihlásenie sa do konta prehliadača by vám malo zabezpečiť komplexný prenos informácií z pôvodného zariadenia. V prípade voľby iného prehliadača si v ňom najprv vytvorte konto, zadajte heslá a následne spárujte preferované účty. Prehliadač si potom už len nastavte podľa svojej potreby.

Prajeme vám bezpečné a obohacujúce surfovanie internetom!


Zdroje:

1