04.02.2021

Recyklácia v tieni biznisu alebo ako konzum zabíja planétu (3.časť)

Globálne fungovanie recyklačného priemyslu skončilo bez varovania. Zo dňa na deň. Čína zastavila nerentabilnú recykláciu jediným dokumentom. Spustila tým celý rad reakcií, ktorých riešenie dodnes nie je jasné.

Dokument, ktorý všetko zmenil

K zmene globálneho recyklačného programu došlo až v roku 2017.Dokument pre Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) z 18. júla prakticky od základov zmenil svetový recyklačný systém. Na základe neho mala Čína do konca roka 2017 zakázať import 24 druhov pevného odpadu. Medzi inými aj tie z polymérov etylénu, styrénu, vinylchloridu, glykoltereftalátu – čiže takmer všetkého plastového odpadu. Import sa tak znížil o 99,1%, čím tento globálny priemysel v podstate skončil z večera do rána.

Jednou z príčin tohto rozhodnutia bola environmentálna záťaž a ohrozenie zdravia ľudí, triediacich tieto materiály. Ani čínske recyklačné spoločnosti nedokázali istú časť dovezeného odpadu efektívne a hlavne rentabilne spracovať. Čína ako celok tak prerábala na spracovaní svetového odpadu, hoci sa to sprvu javilo ako výhodný kšeft.

Export do tretích krajín sa však celkom neskončil. Štafetu prebrala Malajzia, ktorá v rokoch 2017 a 2018 strojnásobila objem importovaného plastového odpadu a prevzala tak dovtedajšie prvenstvo po Číne. Je však otázkou času, kedy si uvedomí dôvody, pre ktoré jej Čína svoju pozíciu prenechala. Environmentálne a zdravotné dopady, ktoré import plastového odpadu prináša, z dlhodobého hľadiska prevážia prínos krátkodobých ziskov. Aj napriek tejto exportnej alternatíve sa objem vyvezeného odpadu v USA v rokoch 2017 a 2018 znížil až o tretinu. Len málo spoločností totiž dokázalo MRF baly rentabilne spracovať. A tak sa celková globálna hodnota týchto balov presunula z mierne pozitívnej do výrazne negatívnej roviny. S najväčšou pravdepodobnosťou tak skončia v spaľovni alebo na skládke.

Konzum, plast, udržateľnosť

Zdá sa, že perspektívna recyklácia plastového odpadu je nateraz zmarená. Paradoxom však je, že potenciál vlastne ani nikdy nemala. Nedokázala totiž vygenerovať viac príjmov než výdavkov, takže vlastne ani nikdy nebola ekonomicky udržateľná. A tak sa postupne vraciame späť k roku 1969. Ľudia si začínajú uvedomovať, že neexistuje spôsob, ktorý by z plastu spravil udržateľnú surovinu. Vedci sa síce snažia vyvinúť enzým a zapojiť ho do chemických procesov, ktorý by plasty rozložil v priebehu niekoľkých dní. Recyklačný problém však nie je technický, ale ekonomický. A tak existuje len jedno riešenie: buď musí zlacnieť cena recyklácie, alebo sa musí zvýšiť cena recyklovaného plastu. Napríklad tým, že spotrebitelia uprednostnia produkty z recyklovaného materiálu. Alebo znížia svoju spotrebu.

Aj bežná výpočtová technika má svoje „plastové muchy“

Uprednostňovanie nízkej ceny na úkor dlhšej životnosti a vyššej kvality sa prejavuje aj pri nákupe výpočtovej techniky. Plastové notebooky vyrobené z menej kvalitných komponentov sa stali rýchlym riešením okamžitej potreby vlastniť výpočtovú techniku. Avšak kým „plasťák“ krátko po skončení zákonnej záruky neraz vypovedá službu a končí na skládkach, jeho alternatíva v podobe renovovaného prémiového modelu slúži k spokojnosti svojich majiteľov počas dlhého obdobia niekoľkých rokov. Aj po ukončení záručnej doby. Prémiové notebooky, zväčša používané krátky čas v korporátnom prostredí, tak nemusia končiť na smetisku. Ako plne funkčné, kvalitné modely dokážu prejsť renovačným procesom a slúžiť tak aj naďalej. Precízne zrenovované počítače biznis kategórie tak znamenajú racionálne a najmä ekologické rozhodnutie pri nákupe výpočtovej techniky, ktorej pomer ceny a výkonu sa stáva bezkonkurenčným. Dôkazom sú najmä pokrokové západné trhy, na ktorých si ľudia pri nákupnom rozhodovaní uvedomujú benefity renovovanej techniky v porovnaní s novou, menej kvalitnou. Takou, ktorá je navyše vyrobená z lacných materiálov, plasty nevynímajúc. Zatiaľ čo na vyspelých trhoch tvorí prémiová renovovaná technika aj 20% celkových predaných kusov výpočtovej techniky, u nás toto číslo dosahuje v priemere len 5%.

Vysokou úrovňou renovácie sa však môžeme pochváliť aj my, Techsaveri. Ako lídri na trhu už viac než 17 rokov vylaďujeme proces renovácie na čoraz vyššiu úroveň. Teší nás, že sme o kvalite a benefitoch renovovanej techniky doteraz presvedčili užtakmer 3000 partnerov v siedmych európskych krajinách. Presvedč sa o výhodách renovovaných laptopov aj ty. Prispeješ tak k lepšiemu svetu, v ktorom výpočtová technika biznis triedy nahradí nekvalitné rýchloobrátkové produkty. Zároveň si dopraješ notebook špičkovej triedy, a to za bezkonkurenčnú cenu v porovnaní s novým „plasťákom“.


Zdroje :

www.minzp.sk

www.greelane.com

www.mariuspedersen.sk

https://docs.wto.org/dol2fe/Pages/SS/directdoc.aspx?filename=q%3A%2FG%2FTBTN17%2FCHN1211.pdf&Open=True

https://docs.wto.org/dol2fe/Pages/FE_Browse/FE_B_009.aspx?TopLevel=8318#/

https://www.dakotavalleyrecycling.org/other-residential-recycling/330-how-a-materials-recovery-facilities-works

https://choice.npr.org/index.html?origin=https://www.npr.org/2020/09/11/897692090/how-big-oil-misled-the-public-into-believing-plastic-would-be-recycled

https://bottledwater.org/rpet-facts/

https://www.ft.com/content/360e2524-d71a-11e8-a854-33d6f82e62f8

https://www.businessinsider.com/plastic-eating-super-enzyme-recycles-plastic-bottles-2020-10

1